Pune, Maharashtra
GST No. 27DMCPS7283G1ZK
Call 07949359604 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Power Rating | RTCC PANEL |
| Capacity | 100 |
| OLTC Type | In Tank OLTC |
| Current Rating | 32A |
| Input Voltage Range | 260-480 V |
| Voltage Class | 132 kV |
| Phase | Single Phase |
| Rated Current | ≤400 A |
| Output Voltage | 110V |
| Input Voltage | 110V |
| Number of Steps | 21 Steps |
| Regulation Accuracy | +-1 % |
| Connection Type | Star |
| Cooling Type | Natural Air |
| Control Type | Automatic |
| Build Up Voltage | 110 |
| Model Name/Number | EMCO |
| Warranty | 1 YEAR |
| Cooling Medium | Mineral Oil |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Payment Terms | Online |
| Return Accepted | I don't accept returns |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Tap Range | ±5% |
| Dispatch Time | Immediate |
| Display Type | YES |
| Brand | OLTC |
| Application | Power Transformer |
| Automation Grade | Automatic |
| Current Type | AC |
| Automatic Reset | Yes |
| Current Capacity | Pune |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details