Pune, Maharashtra
GST No. 27DMCPS7283G1ZK
Call 07949359604 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Rated Power | 2000 kVA |
| Voltage Class | 66 kV |
| Tap Changer Type | On Load |
| Material | Copper |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Tap Range | ±10% |
| Mounting Type | FLANGE |
| Phase | 3 Phase |
| Type | Electrical Power Transformer |
| Voltage Ratio | 415V |
| Brand | Kirloskar |
| Warranty | ONE YEAR |
| Usage | TRANSFORMER |
| Energy Efficiency Level | 66KV |
| Frequency | 50HZ |
| Vector Group | dyn |
| Insulation Class | A |
| AMC Available | Yes |
| Standards | IEC 60076 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Rated Power | OLTC |
| Type | On Load |
| Voltage Class | 66 kV |
| Tap Changer Type | OLTC Local |
| Transformer Type | Power Transformer |
| Cooling Type | OLTC |
| Tap Range | +5% to -10% |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Phase | 3 Phase |
| Shape | Round |
| Power Rating | 500 kVA |
| Vector Group | Dyn11 |
| Insulation Class | A |
| Standards | IS-1180 |
| Material | Metal |
| Winding Material | Copper |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Number
| Assembly Type | Moving Contact |
| Application | OLTC |
| Current Rating | 400 A |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Contact Material | Copper |
| Base Material | Brass |
| Mounting Style | Riveted |
| Rated Voltage | 415V |
| Brand | OLTC |
| Phase | Three Phase |
| Operation Duty | AC1 |
| Material | EC Copper |
| Finish | Galvanized |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Day
| Service Type | Repair |
| OLTC Type | Combined OLTC |
| Transformer Type | Power |
| Max Rating Handled | 11-25 MVA |
| Rated Current | ≤400 A |
| Voltage Class | 33 kV |
| Number of Steps | 17 Steps |
| Connection Type | Auto Transformer |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Automatic |
| Service Mode | On Site |
| Material | MS |
| Cooling Medium | Mineral Oil |
| Emergency Support | 24x7 |
| Tap Range | ±5% |
| Client Segment | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Standard Followed | IEC |
| Application | Power Transformer |
| AMC Offered | Yes |
| Board Thickness | 2 to 5mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| OLTC Type | On Tank OLTC |
| Type | On Load |
| Voltage Class | 66 kV |
| Rated Current | ≤400 A |
| Transformer Type | Power Transformer |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Number of Steps | 17 Steps |
| Connection Type | Star |
| Control Type | Automatic |
| Shape | Round |
| Usage/Application | TRANSFORMER |
| Material | Cast Iron |
| Phase | 3-Phase |
| Cooling Medium | Synthetic Oil |
| Tap Range | ±10% |
| Application | Furnace Transformer |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 60-70 HRC |
| Thickness | 20 to 80 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Part Type | Tap Changer |
| Rated Power | OLTC |
| Voltage Class | 33 kV |
| Tap Changer Type | On Load |
| Material | Mild Steel |
| Transformer Type | Power Transformer |
| Packaging Type | Box |
| Transformer kVA Rating | OLTC |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Current Rating | OLTC |
| Tap Range | +5% to -10% |
| Phase | 3-Phase |
| Applicable Side | OLTC |
| Shape | Round |
| Brand | oltc |
| Vector Group | Dyn11 |
| Insulation Class | Class A |
| Standards | IEC 60076 |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 12 to 16" |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Tap Changer Type | On Load Tap Changer |
| Type | On Load |
| Voltage Class | 22 kV |
| Rated Current | ≤400 A |
| Material | Copper |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Tap Range | ±12.5% |
| Operation Mode | Manual |
| Phase | Three Phase |
| Board Thickness | copper |
| Surface Finish | copper |
| Warranty | yes |
| Usage | OLTC - Transformer - Tapchanger |
| Frequency | 50HZ |
| Vector Group | dyn |
| Insulation Class | A |
| Mounting Position | Side Mounted |
| Application | Power Transformer |
| Contact Type | Resistor Type |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Number
| OLTC Type | On Tank OLTC |
| Voltage Class | 132 kV |
| Rated Current | 1251–2000 A |
| Material | TUNGSTEN COPPER |
| Transformer Type | Power Transformer |
| Cooling Type | TAPCHANGER |
| Number of Steps | 21 Steps |
| Connection Type | Auto Transformer |
| Control Type | Automatic |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Transformer |
| Standard Grade | TUNGSTEN |
| Rated Voltage | On Load Tapchanger |
| Brand | OLTC - TAPCHANGER |
| Power Rating | 11 TO 132 KV |
| Voltage Rating | OLTC |
| Mounting | Flange |
| Phase | Three Phase |
| Display | OLTC |
| Cooling Medium | Ester Oil |
| Tap Range | ±7.5% |
| Features | ON LOAD TAPCHANGER |
| Voltage | 433V |
| Application | Power Transformer |
| Color | COPPER |
Additional Information:
View Complete details