Pune, Maharashtra
GST No. 27DMCPS7283G1ZK
Call 07949359604 87% Response Rate
Send Enquiry
| Service Type | Maintenance |
| Transformer Type | Distribution, Power, Furnace, Dry Type |
| Max Rating Handled | 2.6-10 MVA |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Voltage Class | 34-66 kV |
| Phase | Three Phase |
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | On Site |
| Brand | OLTC |
| Emergency Support | 24x7 |
| Client Segment | Utility, Industrial |
| Standard Followed | IS |
| AMC Offered | Yes |
| Type | Half Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Finish | Galvanized |
We offer our clients OLTC - On Load Tapchanger repair Service across country at competitive prices.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 03 Piece
| OLTC Type | On Tank OLTC |
| Voltage Class | 33 kV |
| Rated Current | ≤400 A |
| Number of Steps | 17 Steps |
| Connection Type | Star |
| Control Type | OLTC |
| Rated Voltage | 220-340 V |
| Frequency | 50Hz |
| Cooling Medium | Mineral Oil |
| Tap Range | ±12.5% |
| Application | Power Transformer |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Max rated through current | 300 A |
| Power Source | Electric |
We are giving all types of OLTC Copper Half Assembly for Copper Bar of OLTC - Tapchanger
.
Additional Information:
View Complete details