Pune, Maharashtra
GST No. 27DMCPS7283G1ZK
Call 07949359604 87% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Indicator Type | Digital Indicator |
| Phase | Single Phase |
| Tap Changer Type | Linear Tap Changer |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| Transformer Type | Power Transformer |
| Display Type | Digital Display |
| Supply Voltage | 110 V AC |
| Output Signal | 4–20 mA |
| Power Rating | 20kW |
| Accuracy | 88% |
| Current Output | 16 A |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Enclosure Protection | IP65 |
| Application | Distribution Transformer, Furnace Transformer, Regulating Transformer, Power Transformer |
| Weight | 5kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Transformer Rating | 1000 kVA |
| Rated Voltage | RTCC Panel |
| Phase | Three Phase |
| Type | High Voltage |
| Material | Mild Steel |
| Control Type | On Load Tap Changer |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Operation Mode | Auto |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Rating | 2-5 HP |
| Enclosure Type | Indoor |
| Degree Of Protection | IP55 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Busbar Material | Copper |
| Body Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Voltage | 110-230 V |
| Current Rating | 30 to 100 A |
Our company has gained name and fame in presenting OLTC Electric Control RTCC Panel,
Integreated RTCC Panel of PE System,
Wall Mounted Compact RTCC Panel for CTR, OLG, IMP, CGL Mackpower OLTC - Tapchanger.
ECU + ROD Type Electronic system, Mini RTCC available with us.
All types of OLTC - ON LOAD TAPCHANGER RTCC PANEL AVAILABLE WITH US IN READY STOCK
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Indicator Type | Digital Indicator |
| Phase | Single Phase |
| Tap Changer Type | On Load Tap Changer |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| Transformer Type | Power Transformer |
| Display Type | Digital Display |
| Supply Voltage | 110 V AC |
| Output Signal | 4–20 mA |
| Display | DIGITAL |
| Enclosure Protection | IP65 |
| Type Of Mounting | PANEL |
| Application | Power Transformer |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details