Pune, Maharashtra
GST No. 27DMCPS7283G1ZK
Call 07949359604 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Tap Changer Type | On Load Tap Changer |
| Type | On Load |
| Transformer Type | Power Transformer |
| Voltage Class | 132 kV |
| Rated Current | >2000 A |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Tap Range | TRANSFORMER |
| Operation Mode | Remote Controlled |
| Phase | Three Phase |
| Shape | Round |
| Usage/Application | TRANSFORMER |
| Rated Voltage | 415V |
| Frequency | 50HZ |
| Mounting Position | Side Mounted |
| Application | Power Transformer |
| Contact Type | Vacuum Type |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Paint Coated |
| Material | MS |
| Capacity | 3-4 Ton |
We offer our clients Tapchanger Spares Repair Services across country at competitive prices.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| OLTC Type | In Tank OLTC |
| Voltage Class | 220 kV |
| Machine Type | OLTC |
| Rated Current | >2000 A |
| Material | OLTC |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Steps | 17 Steps |
| Product Type | OLTC |
| Connection Type | Star |
| Control Type | Automatic |
| Cooling Medium | Ester Oil |
| Tap Range | ±10% |
| Application | Power Transformer |
| Finishing | on load tapchanger |
| Phase | Three Phase |
| Power | 11/22/33/66/132KV |
| Material Capabilities | OLTC |
| Model Name/Number | Tapchanger |
| Brand | OLTC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details